Od czego uzależnione są ceny leków w aptekach?

Bardzo wielu pacjentów narzeka na stale rosnące ceny leków w aptekach. Oczywiście, w większości przypadków mają racje. Leki są kosztowne, zwłaszcza dla emerytów oraz osób, których zarobki mieszczą się poniżej średniej krajowej. Zdarzają się jednak apteki, które znane są ze swoich niskich cen. Z czego wynikają różnice pomiędzy cenami poszczególnych leków? – Na te pytanie postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do jego uważnej lektury.

Kilka słów na temat polityki aptek

Najogólniej rzecz ujmując – poszczególne apteki oraz ich sieci mają swoje własne polityki cenowe. Oczywiście zdecydowanie większa ich część, stara się nie zawyżać – i tak już stosunkowo wysokich – cen, ponieważ w dobie dużej konkurencyjności rynku straciłyby swoich wiernych klientów.  Najczęściej tańsze leki dostaniemy w aptekach sieciowych. Wpływ na to ma oczywiście fakt, że zamawiają one dużą ilość danego produktu u producenta, w związku z czym otrzymują od niego o wiele bardziej atrakcyjne ceny. Dużą popularnością cieszą się również w ostatnich latach programy lojalnościowe, które polegają na zbieraniu punktów wymiennych na zniżki. Warto również pytać się o zamienniki leków. Często bowiem zdarza się, że lekarz zapisuje na receptę lek, który posiada swój tańszy odpowiednik. Dobry farmaceuta z pewnością podsunie nam lepszą opcję.

W jaki sposób kupować leki taniej?

Zdecydowana większość aptek organizuje szereg promocji na różnorodne leki i suplementy diety. W przypadku, jeżeli produkty posiadają odległą datę końca ważności, to oczywiście warto z nich skorzystać. W ten sposób w promocji, która ma miejsce w środku lata, można kupić taniej leki na przeziębienie i grypę. Oczywiście jeżeli cena jest wyjątkowo atrakcyjna, to warto zrobić zapas, który starczy na cały rok. Domową apteczkę warto uzupełniać o leki uniwersalne, do których zaliczają się różnorodne witaminy, leki przeciwbólowe, czy specyfiki pomagające w przypadku wystąpienia problemów żołądkowych.