Dermokosmetyki – czym są i jak ich używać?

Z pewnością nie raz spotkali się już Państwo z pojęciem „dermokosmetyków”. Preparaty te dostępne są bez recepty w wielu aptekach, a nawet drogeriach. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, co ono oznacza? Pierwsze skojarzenie nasuwa się samo – dermokosmetyki, to kosmetyki których należy używać odmiejscowo, poprzez wsmarowywanie w skórę. 

Przeważnie są to środki zapobiegające procesom starzenia się. Sekretem ich skuteczności jest wysoka zawartość aktywnych biologicznie substancji, których działanie zbliżone jest do leków.

Podstawowe informacje

Ponieważ dermokosmetyki dostępne są również w aptekach, to często określa się je mianem „kosmetyków aptecznych”. Warto jednak zaznaczyć, że różnią się one w znacznym stopniu od tradycyjnych preparatów pielęgnacyjnych. Dermokosmetyki bowiem, poza tym że są bezbarwne i bezzapachowe, nie posiadają w swoim składzie wywołujących uczulenia substancji oraz są całkowicie wolne on konserwantów. Korzystać z nich mogą zarówno kobiety w ciąży, jak i niemowlęta. Głównym składnikiem dermokosmetyków jest woda termalna bogata w żelazo, magnez, cynk i selen. 

Jak wybrać idealny dermokosmetyk?

Na rynku znaleźć można obecnie szeroki wybór dermokosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji wrażliwej skóry. Należy jednak pamiętać, że o ile dobór odpowiedniego środka pielęgnacyjnego do skóry i ciała jest ważny, o tyle wybranie odpowiedniego dermokosmetyku nabiera szczególnego znaczenia, ponieważ  przed podjęciem decyzji należy wziąć pod uwagę kilka – szalenie istotnych – czynników. Do najważniejszych zaliczyć należy m.in.: choroby skóry, rodzaj oraz stan cery, markę produktu a nawet styl życia. Często zdarza się, że znane firmy oferują produkty z lepszym zbilansowaniem składników aktywnych.

Czy dermokosmetyki są lekami?

Często zdarza się, że osoby, które na co dzień używają dermokosmetyków, nazywają je lekami. Trzeba jednak pamiętać, że pomimo ich niewątpliwej skuteczności, nie są one lekami w czystej postaci.