Dlaczego niektóre leki sprzedaje się bez recepty?

Na pewno wielu z Państwa zastanawia się, dlaczego niektóre leki dostępne są bez recepty, podczas gdy do zakupu innych jest ona wymagana. Warto na początku zaznaczyć, że leki bez recepty sprzedawane są nie tylko w naszym kraju, ale i poza jego granicami. Oczywiście w różnych państwach mogą się różnić przepisy i tak oto w Polsce jeden lek kupimy bez recepty, a w Wielkiej Brytanii będzie już ona wymagana. Powstaje pytanie w jaki sposób poszczególne kraje klasyfikują lekarstwa?

Podstawowe informacje

Najogólniej rzecz ujmując sprzedawane bez recepty leki odznaczają się lekkim działaniem. Nie są uzależniające i nie wywołują niebezpiecznych dla życia skutków ubocznych. Pacjent, który przyjmuje je zgodnie z zaleceniami, które umieszczone są na ulotce, nie powinien wyrządzić sobie nimi żadnej krzywdy. Trzeba jednak pamiętać, że lek – nawet słaby – to nadal lek,  a jego przedawkowanie może przynieść fatalne dla zdrowia skutki. Dzięki zażywaniu leków bez recepty możemy – bez ingerencji lekarza – szybko stanąć na nogi i samodzielnie wyleczyć się z przeziębienia lub grypy. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że jeżeli po kilkudniowej kuracji dolegliwości nie ustępują, to konieczna jest wizyta u lekarza rodzinnego lub specjalisty. Najprawdopodobniej przypisze on mocniejsze leki, które dostępne są na receptę.

Leki na receptę

Leki na receptę stanowią już całkowicie inną grupę produktów. Pacjent, który zdecydowałby się na ich samodzielne przyjmowanie, mógłby zamiast sobie pomóc, to zaszkodzić. Apteki zdają sobie z tego sprawę i – nie chcąc brać na siebie odpowiedzialności za cudze zdrowie lub życie – nie sprzedają leków na receptę w sytuacjach, kiedy pacjent jej nie posiada. Często zdarza się również, ze farmaceuci, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, proponują – oczywiście w przypadku posiadania recepty – tańsze zamienniki leków, które posiadają taki sam skład.