Leki homeopatyczne – czym są i jak działają?

Homeopatia jest bardzo często mylona z ziołolecznictwem. Warto jednak zaznaczyć, że jest to błędne rozumienie, ponieważ ta metoda leczenia oparta jest na wykorzystaniu różnorodnych substancji naturalnych – nie samych ziół, ale również surowców pochodzenia zwierzęcego i minerałów.

Czym są leki homeopatyczne i jaki jest ich wpływ na organizm? – na te dwa pytania postaramy się odpowiedzieć w treści poniższego artykułu. Zachęcamy do jego uważnej lektury.

Jak działają leki homeopatyczne?

Za ojca homeopatii uważa się niemieckiego lekarza Samuela Hahnemanna, który żył na przełomie XVIII i XIX wieku. Pomimo, że homeopatia jest bardzo często mylona z ziołolecznictwem, to warto zaznaczyć, że ziołolecznictwo wykorzystuje bezpośrednie działanie ziół, podczas gdy homeopatia oparta jest na tym, że chory przyjmuje substancje wielokrotnie złożone, które w większej dawce powodują objawy tożsame z chorobą. Zasada ta funkcjonuje w farmacji i medycynie pod nazwą „simile”, co oznacza „podobne leczy się podobnym”.

Leki homeopatyczne – co leczą?

Leki homeopatyczne uderzają bezpośrednio w ognisko choroby, nie zaś jej objawy. Najczęściej leczy się nimi takie schorzenia, jak np.: dolegliwości układu oddechowego, choroby skóry i narządów ruchu, przewlekłe stany zapalne układu moczowego, migreny czy zatoki. Warto również wspomnieć, że terapia homeopatyczna jest wyjątkowa skuteczna w przypadku leczenia długotrwałych zmian w organizmie, takich, jak np. pęknięć i złamań kości, czy zawałów serca. Przed przypisaniem danego leku homeopatycznego lekarz powinien przeprowadzić z pacjentem szczegółowy wywiad oraz specjalistyczne badania mające na celu zlokalizowanie ogniska choroby. Warto również wiedzieć, że środki te powinny być dobierane indywidualnie, dlatego nie zaleca się, aby lek homeopatyczny przyjmowała osoba, która nie przeszła wcześniej badań.

Główne zalety leków homeopatycznych

Leki homeopatyczne cieszą się bardzo dużą popularnością przez wzgląd na swój naturalny skład i dużą skuteczność. Ponadto nie powodują one skutków ubocznych. Uważa się, że dzięki terapii homeopatycznej organizm jest mobilizowany do samo uzdrawiania się.