Suplementy diety – czym są i czy warto je przyjmować?

Często zdarza się, że chcąc zachować dobre zdrowie, sięgamy po dostępne bez recepty suplementy diety. Ich głównym zadaniem jest usprawnienie pracy organizmu, poprawa wyglądu lub przyspieszenie procesu leczenia. Warto jednak wiedzieć, że w niektórych przypadkach spożywanie suplementów jest niewskazane. 

Dla przykładu – preparatów z magnezem i wapniem nie powinny przyjmować osoby posiadające chore stawy lub nadciśnienie tętnicze. Czym są suplementy diety i kiedy warto je przyjmować? – na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w treści poniższego artykułu. Zapraszamy do lektury.

Czym jest suplement diety?

 

Najogólniej rzecz ujmując suplement diety to produkt złożony z różnorodnych substancji odżywczych, który traktowany jest jako uzupełnienie codziennego jadłospisu. W większości przypadków jest on skoncentrowanym źródłem minerałów, witamin i innych wartości odżywczych. Dostępne w sprzedaży suplementy diety posiadają postać proszku, płynu, tabletek lub kapsułek.

 

Kiedy nie należy przyjmować suplementów diety?

 

Na zwyrodnienie stawów cierpi obecnie ponad połowa populacji po 65. roku życia. Starsi ludzie, którzy uskarżają się na silne bóle, w większości przypadków, nie chcą zażywać za dużej dawki leków przeciwzapalnych powodujących krwawienia w przewodzie pokarmowym i decydują się na przyjmowanie ogólnodostępnych suplementów diety. Zdecydowana większość tych preparatów zawiera w swoim składzie imbir i glukozaminę. O ile ta druga substancja faktycznie pomaga w zahamowaniu zmian zwyrodnieniowych i przyspiesza regenerację chrząstki stawowej, o tyle imbir – zwłaszcza przyjmowany w dużych dawkach – może w znacznym stopniu zmniejszyć krzepliwość krwi.

 

Pamiętaj!

 

Należy pamiętać, że nawet odpowiednio zbilansowana dieta nie gwarantuje, że dostarczymy naszemu organizmowi wszystkich niezbędnych mu składników odżywczych. W takich właśnie momentach warto przyjmować suplementy diety. Jeżeli jednak chcemy mieć pewność, że zażywany przez nas preparat odpowiada faktycznym potrzebom naszego organizmu, to warto poprosić o pomoc lekarza lub farmaceutę.